Blizny potrądzikowe – laser frakcyjny CO2
Trądzik to problem, który coraz częściej, oprócz nastolatków, dotyka także osoby dorosłe. W jego przebiegu mogą powstawać blizny zanikowe, widoczne na skórze w postaci okrągłego wgłębienia. Powstają w wyniku zaburzonego procesu gojenia zmian zapalnych i wykwitów na skórze. Głębokość i szerokość blizn zależy od stopnia zaawansowania trądziku oraz wielkości zmian zapalnych. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ale mogą objąć także plecy i ramiona. Blizny potrądzikowe pozostają widoczne przez wiele lat będąc dokuczliwym i szpecącym problemem.
Jak działa laser frakcyjny CO2?
Istotą działania lasera frakcyjnego jest kontrolowane uszkodzenie skóry, stymulujące procesy regeneracji i odnowy. Światło lasera frakcyjnego CO2 jest pochłaniane przez wodę zawartą w tkankach. Zachodząca reakcja fototermiczna polega na podgrzaniu wody i jej odparowaniu z wydzieleniem ciepła, które częściowo uszkadza sąsiednie komórki. Proces ten pobudza naturalne mechanizmy naprawcze, prowadzące do tworzenia się nowych włókien kolagenowych. Po zabiegu skóra staje się wyraźnie gładsza, grubsza, sprężysta i bardziej napięta. Laser frakcyjny niejako „dziurkuje” skórę, nie uszkadzając jej całej powierzchni. Mikrokolumny uszkodzeń otoczone są zdrową tkanką, co znacznie przyspiesza regenerację skóry. Efekty zabiegu zaczynają być widoczne po kilku tygodniach, jednak proces całkowitej odbudowy skóry może trwać nawet do 6 miesięcy po zabiegu.
Czego spodziewać się po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort. Na skórze obserwujemy rumień i delikatny obrzęk, który ustępuje po 1-2 dniach. Kolejno obserwujemy delikatne zbrązowienie naskórka będące efektem usuwania martwych tkanek, a także złuszczanie, wynikające z jego odbudowy.
Pierwsze efekty widoczne są zaraz po zabiegu, pełne wyleczenie następuje zwykle po 7-10 dniach. Pełny efekt będzie widoczny po ok. 6 miesiącach od wykonania zabiegu.
Zabieg należy powtarzać, ilość zabiegów jest ustalana indywidualnie, w zależności od zaawansowania problemu.
Jak przygotować się do zabiegu?
7 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych (Ibuprofen, Ketonal). Przed zabiegiem należy unikać przyjmowania witaminy C, witaminy A oraz jej pochodnych, ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek) oraz antybiotyków przez okres 2 tygodni. Na 6 miesięcy przed zabiegiem nie należy przyjmować doustnych retinoidów oraz miesiąc przed zabiegiem nie należy stosować retinoidów miejscowych. Zabieg nie może być wykonany na skórze opalonej. Przed zabiegiem nie należy opalać się na słońcu, w solarium a także stosować samoopalaczy (karnacja ciemna – ok. 6 tygodni przed zabiegiem, karnacja jasna ok. 4 tygodnie). 14 dni przed zabiegiem nie należy wykonywać peelingów w miejscu, gdzie zabieg będzie wykonywany (peelingi mechaniczne, chemiczne).
Przeciwwskazania
- ciąża (stan obecny), karmienie piersią
- skłonność do tworzenia keloidów (bliznowców)
- leki immunosupresyjne
- leki psychotropowe i uspokajające
- leki światłouczulające
- stosowanie antybiotyków
- stosowanie retinoidów
- przyjmowanie wit. C
- zioła: dziurawiec, nagietek
- kosmetyki z retinolem
- infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze
- nowotwory
- aktywna opryszczka
- bielactwo
- łuszczyca
- opalenizna